Domov můj
informace
Režisér: Vladislav Kracík, j. h.
Datum: 02/11/2017
Žánr
Černá komedie
motto
„Bezdomovecká gangsterka.“
anotace
Drsná černočerná komedie, jako vystřižená z filmů Quentina Tarantina. Byli nebyli čtyři bezdomovci, kteří chodili nocovat na hřbitov. A chodili by tam dodnes, kdyby jednoho dne nenarazili na igelitku plnou peněz… Tak začíná vyprávění o takřka mysteriózní cestě čtyř bezdomovců z Olšanského hřbitova do hotelu Hilton a zase zpět. A možná ještě mnohem dál…
popis
Komedii Domov můj napsal dramatik Jiří Pokorný v roce 2011 pro pražské Divadlo na Zábradlí, v témže roce se tam také uskutečnila premiéra. V hlavních rolích se tehdy představili Pavel Liška, Leoš Noha, Jiří Ornest či Zdena Hadrbolcová. Naše inscenace je teprve třetím uvedením tohoto titulu na českých jevištích, text hrajeme v úpravě režiséra inscenace Vladislava Kracíka (umělecký šéf Divadla Tramtarie Olomouc) a Vladimíra Fekara (dramaturg Městského divadla Zlín).
slovo režiséra
Na hrách Jiřího Pokorného mám rád, že jsou neskutečně vtipné. A také to, že si je nespletete s hrami žádného jiného českého dramatika, protože je to zkrátka svérázná, originální záležitost. A také to, že za tou trochu drsnější srandou stojí vždycky hlubší významy a metafory, které rezonují jak s dnešní dobou, tak se mnou samotným. Hra Domov můj je na půl taková „bezdomovecká gangsterka“ ala Quentin Tarantino o tom, jak čtyři špinaví a opilí houmlesové objeví igelitku plnou peněz. A nenapadne je nic lepšího, než se na týden ubytovat v luxusním hotelu. Je to napůl taková mysteriózní záležitost ala David Lynch, protože… každá taška s nalezenými penězi má svého původního majitele. Ale majitelem této tašky je někdo, kdo by nikoho z našich hrdinů ani ve špatném snu nenapadl…
autoři
Jiří Pokorný (* 4. dubna 1967 Kroměříž) je úspěšný divadelní režisér a dramatik. V letech 1993–1997 byl režisérem a uměleckým vedoucím Činoherního studia v Ústí nad Labem. V letech 1999–2004 byl uměleckým šéfem HaDivadla a v letech 2002–2006 byl členem uměleckého vedení Divadla Na zábradlí. Pohostinsky režíroval například v Národním divadle v Praze, Dejvickém divadle či Divadle Ta Fantastika. Je dvojnásobným držitelem prestižní Ceny Alfreda Radoka za nejlepší českou původní hru.
Režisér Vladislav Kracík (*2. ledna 1981 v Jilemnici) je divadelní režisér, dramaturg, autor divadelních a rozhlasových her. Pochází z Nové Paky. Je absolventem oboru Teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Je jedním ze zakladatelů Divadla Tramtarie Olomouc, od roku 2007 zde působí jako umělecký šéf. Od roku 2011 je externím pedagogem na divadelní vědě Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2013 píše rozhlasové hry pro Český rozhlas.
V divadelní autorské tvorbě se zaměřuje především na literární a filmové adaptace (Romance pro Křídlovku, Válka s mloky, R.U.R., Růže pro Algernon atd.), dále na původní tvorbu, většinově komediálního charakteru (I na Batmana občas padne smutek, Druhý život Veroniky, Kabaret Nahatý Shakespeare), a původní tvorbu pro děti. V rámci divadelní dramaturgie se věnuje uvádění současné české dramatiky (texty P. Kolečka, D. Drábka, J. Pokorného, V. Klimáčka).
hrají
- Erich – Ondřej Broulík
- Emil – Josef Ženatý
- Eda – Petr Kubík
- Eva – Lenka Ježková Burešová
- Padlý anděl, prodavačka na benzínce, recepční – Jana Tichá
- Prodavačka v butiku – Lenka Jánková
- Manažer hotelu – Petr Kult, j. h. nebo Martin Tobiška, j. h.
ostatní
- autor: Jiří Pokorný
- dramaturgie: Vladislav Kracík
- režie: Vladislav Kracík, j. h.
- scéna, kostýmy: Adéla Szturcová, j. h.
- technická spolupráce: Jan Vamberský
- fotografie: Radek Kalhous, David Macháček
- autorská práva: nositelem autorských práv k dílu zastupuje DILIA / Divadelní, literární, audiovizuální agentura.
premiéra
- 12. 11. 2016 v Divadle Exil - 16. sezóna Divadla Exil - 86. inscenace Divadla Exil
Na festivalu Orlická maska získal Exil cenu za inscenaci Domov můj. Porota ocenila cenou herecký výkon Jany Tiché a čestným uznáním výkon Ondřeje Broulíka. Dále lektorský sbor inscenaci doporučil na národní přehlídku.