Anna 11. března
informace
Režisér: Kateřina Prouzová
Datum: 02/11/2017
Žánr
Tragédie
motto
„Jezdí každé ráno tím vlakem…“
anotace
Tři ženy se obávají o život jednoho muže. Jak prožívají teroristické útoky lidé blízcí obětem? V Madridu 11. března 2004 bouchly ve vlacích bomby. Zabily téměř dvě stovky lidí. Španělská dramatička Paloma Pedrero jako reakci na tento teroristický čin napsala hru „Anna 11. března“. Jejími hrdinkami jsou ženy, které čelí skutečnosti, že mezi obětmi je někdo velmi blízký.
o hře
Titul „Anna 11. března“ je výzvou pro pět hereček. Přesto, že se celý děj točí kolem jednoho muže. Manžela, syna i milence, co ráno zmeškal svůj obvyklý vlak a jel tím, ve kterém vybuchly bomby. Když se v televizi objeví po útocích záběry z místa činu, kde leží zranění a mrtví, vždycky je slyšet to samé. Neustálé zvonění telefonů, které nikdo nezvedá. Ženy v této inscenaci čekají na zprávu o smrti nebo přežití. „Ángel mi od rána nezavolal. My jsme se včera večer chytli, víš? Proto mi nevolá, určitě jenom proto, ale… Přivádí mě to k šílenství, protože… jezdí každé ráno v tuhle dobu do práce,“ říká jedna z hrdinek dramatu Palomy Pedrero. Kdo jsou oběti terorismu? Lidé, kteří se v nesprávný čas ocitli na nesprávném místě. Každý z nich tu po sobě nechal svůj životní příběh. Také rodinu a přátele, kteří se musí vyrovnat se zbytečnou ztrátou. „Je to bolest, kterou nikdo nedokáže popsat. Svým způsobem ji sdílí všechny rodiny, které tohle prožily, nehledě na to odkud pochází,“ promluvil veřejně o své bolesti Michel Vister. Jeho dcera zahynula v březnu 2016 při útoku na letišti v Bruselu. „Žijeme v rozjitřené době. A na události kolem nás má naše společnost rozporuplné názory. O terorismu, radikálním islámu a migrační krizi mluvíme velmi opatrně. Na čem se ale shodneme, napříč názorovými spektry je, že smrt lidí při útocích je pro nás nesmyslná a bolestná,“ říká režisérka inscenace Kateřina Prouzová.
Život může nečekaně skončit
V roce 2010 uvedlo hru „Anna 11. března“ v české premiéře Slezské divadlo Opava. Na premiéru přijela i autorka hry Paloma Pedrero. Šest let poté přichází s „Annou“ pardubické Divadlo Exil. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v Evropě se toto drama dostává do jiného kontextu.
autor
PALOMA PEDRERO: Jedna z nejvýznamnějších španělských dramatiček současnosti se narodila 3. 7. 1957 v Madridu.
Začínala jako herečka, ale protože se jí nelíbily role, které měla hrát, začala psát divadelní hry. Některé i režírovala. Napsala více než třicet her. Získala řadu významných ocenění a její tituly se hrají po celém světě. Pravidelně píše články do deníku La Razón, pořádá přednášky, vyučuje bezdomovce v dobrovolném dramatickém kursu, vede herecké dílny. Její díla se zaměřují na člověka, jeho pocity, touhy, hledání, vztahy partnerské a vztahy ke společnosti.
Madrid 11. března 2004
Deset časovaných bomb, ukrytých ve sportovních taškách, usmrtilo 191 lidí, téměř 2000 jich bylo zraněno. Mezi oběťmi bylo přes 40 cizinců ze 14 zemí, z toho 16 z Rumunska. Teroristé naprogramovali bomby podle oficiálního jízdního řádu. Denně ráno dopravuje každý vlak 2000 – 2500 lidí. Podezření z útoků nejprve padlo na baskickou separatistickou organizaci ETA. Vyšetřování prokázalo, že nálože do příměstských vlaků umístili členové islámistické skupiny s napojením na bin Láddinovu Al-Kaidu.
hrají
- ANNA, manželka – Naďa Kubínková
- ANNA, milenka – Iveta Fikejzlová
- ANNA, matka – Olga Vetešníková
- IRINA, Rumunka – Radka Chladová
- JULIA, ošetřovatelka – Lenka Jánková
inscenační tým
- překlad: Šárka Valverde
- režie: Kateřina Prouzová
- zvukové efekty a hudba: Jan Fikejz
- projekce: David Macháček
- kostýmy: Lucie Hašková
- návrh scény: Lucie Hašková
- realizace scény: Petr Kubík, Radek Bartoš, Lucie Hašková
- technická spolupráce: Jan Vamberský
- fotografie: Petr Moško
- grafika: Lukáš Zeman, kreativní studio E-SMILE
- Nositele autorských práv k dílu zastupuje agentura Aura-Pont.
premiéra
- 22. května 2016 v Divadle Exil
Na soutěžní přehlídce Lounské divadlení 2017 udělina porota čestná uznání Kateřině Prouzové za režii, Radce Chladové a Nadě Kubínkové za herecké výkony, dále cenu získali Olga Vetešníková za herecký výkon a Jan Fikejz za hudbu.
< trailer k inscenaci
< Český Theatron o inscenaci
.