Populární štítky:
Kauza Médeia – antické (ne)drama nově na repertoáru Divadla Exil
Premiéra nové inscenace Kauza Médeia je vyprodaná. Na první reprízu vstupenky mizí. Dramatik Petr Kolečko je v kurzu.
Co mají společného seriály Okresní přebor, Čtvrtá hvězda nebo divadelní hry Zakázané uvolnění a Federer – Nadal? Za všemi stojí jeden z nejúspěšnějších tuzemských scénáristů poslední doby Petr Kolečko. Právě jeho hru Kauza Médeia se rozhodla v Divadle Exil nastudovat režisérka Jana Tichá. Premiéra proběhne v sobotu 6. října, první repríza je na programu o týden později.
Jak už název napovídá, hra vychází z klasické antické tragédie. Staromilská Médeia se zde utkává s moderní Glauké, která jí odloudila manžela Iásona. Souboj dvou žen o jednoho muže je leitmotivem celé hry. „Médeia je čarodějka, vášnivá, milující a zkušená. Glauka je naivní, velmi mladá a krásná. A Iásónovi naprosto oddaná, to muži milují,“ porovnává obě postavy Jana Tichá. Diváka určitě napadne logická otázka, zda není „mimo mísu“ v roce 2018 uvádět hru, která má jako předobraz antické drama. „Rozhodně ne. Petr Kolečko celou tragédii aktualizoval a polidštil. V inscenaci je mnoho vtipných míst, u kterých jsme se hodně nasmáli,“ objasňuje režisérka, jež před lety v Exilu bodovala s muzikálem Limonádový Joe, se kterým se probojovala až na bájný Jiráskův Hronov.
Kauza Médeia se s úspěchem hrála v pražském Divadle Rubín, kde si ho vyhlédla i režisérka exilového představení. „První myšlenka, když jsem tam inscenaci před časem viděla, byla, že je to hra vhodná pro naše divadlo Exil. Také trochu zrcadlí určité mé životní období, je to pro mě taková katarze,“ vysvětluje Tichá, pro kterou antické téma není nijak odtažité. „Řecké báje a pověsti totiž miluji už od dětství.“ Autorka pardubického představení se na „rubínové“ představení snažila v mnohém navázat. V obou inscenacích na příklad hraje postavu Glauky Slovenka. Zatímco v Rubínu je to Zuzana Stavná, v Exilu se představí debutující Daniela Mészárosová. „Ale pozor, role Glauky je v textu napsána v češtině. Moje herečka si musela nejprve svou roli do slovenštiny přeložit,“ prozrazuje Tichá. Ta si v představení zahrála titulní postavu Médeii. A byl to rozhodně náročný herecký úkol. „Médiea se v průběhu hry změní ve fúrii, ale trochu po právu. Pro Iásóna udělala všechno, co mohla a on ji nakonec stejně opustil. Já jsem nikdy s žádnou ženou o muže nebojovala, nemá to smysl, podle mě. Možná jsem to ale v nedávné minulosti měla alespoň zkusit,“ vysvětluje režisérka.
Stejně jako ostatní herci se musela Jana Tichá poprat s nádhernou, ale obtížnou básnickou češtinou, jelikož autor Petr Kolečko ponechal v inscenaci dlouhé monology od autora původní antické tragédie Eurípida. V inscenaci Divadla Exil se kromě zmíněných hereček představí ještě Matěj Karas jako Iáson. K představení složil autorskou hudbu Pavel Dvořák (mj. člen powermetalové skupiny Sebastien), světla vymyslel renomovaný light designér Tomáš Roček.
„Mé neskromné přání je, aby vyznění celého příběhu bylo mrazivé a zamyšleníhodné. Aby si diváci domů něco odnesli. A budu ráda, když si do Exilu najde cestu co nejvíce lidí. Tahle skvělá hra si to jednoznačně zaslouží,“ uzavírá Tichá.
P. S.: Režisérka představení osobně děkuje svým hercům a úžasné Zuzce Duškové, „které svícení a zvučení vůbec neulehčila.“
– – –
Autor: Tomáš Klement