Mravnost – marnost
informace
Režisér: Zuzana Nováková
Datum: 02/11/2017
Žánr
kabaret
motto
„Já nechápu, proč se mám přiznat zrovna teď!“
anotace
Kabaret plný prvorepublikových písniček inspirovaný filmem Mravnost nade vše.
autor
Napsali Zuzana Nováková a Marie Kučerová ve spolupráci se Sašou Gregarem.
popis
Proč kabaret? Okouzleni poetikou i humorem prvorepublikových filmů si v Exilu hledáme cestu nejen k příběhu Mravnosti, ale k celé atmosféře té doby, písničkám i osudům hlavních hereckých představitelů. A tak se spolu s námi kromě filmového příběhu ocitnete chvílemi také ve zkušebně divadelního souboru, kde si o tom všem se třemi generacemi našich herců a hereček povídáme, zpíváme šlágry té doby a občas někdo i tančí, nebo se pokouší dokonce i stepovat.
Co na to představitel hlavní role? "Film o „mravnosti“ je banální anekdotou, že lež každého vždycky dožene… Na tom příběhu mě dnes ale vzrušuje méně zábavná okolnost: kam až dohnala společenská mravnost jeho protagonisty: Haase a Mandlovou do exilu, Ferbasovou do zapomnění. Režisér Martin Frič den po sovětské okupaci 1968 spáchal sebevraždu, když do sebe jako nemocný cukrovkou obrátil láhev whisky. Haas jen tři měsíce potom zemřel steskem ve Vídni. A nestor českého filmu Otakar Vávra, vyznamenávaný za své filmy ve všech režimech, Hitlerem počínaje a Klausem konče, se dožil stovky. Přitom vychoval také Chytilovou, Menzela, Formana i Kusturicu. Mravnost je ošidná – Haas jako Karas ve filmu říká: všechno přirozené a pravdivé je zároveň mravné. Myslím, že bychom se toho měli držet," říká Saša Gregar.
film Mravnost nade vše
Filmová satirická komedie Mravnost nade vše vznikla za několik dní – koncem prosince 1936. Podle námětu J. Erbenové se na scénáři podílela trojice Martin Frič, Otakar Vávra a Hugo Haas. Film byl natočen před Vánocemi, aby nebyl přerušen provoz filmových ateliérů a zaměstnanci si mohli finančně na vánoce přilepšit. Do kin byl uveden v únoru 1937 a byl nadšeně přijat. Režisérem byl Martin Frič. A vypadá to, že Mravnost nade vše baví diváky.
hrají
- Profesor Karas – Saša Gregar
- Karolína Karasová – Věra Pojmanová nebo Jana Tichá
- Eva, dcera – Simona Krausová nebo Věra Zapletalová
- Věrka, nemanželská dcera – Kateřina Fikejzová Prouzová nebo Věra Zapletalová
- právník Mach – Viktor Trnka
- Průvodce, sochař – Petr Kubík nebo Saša Andrejs
- Starší dáma, Madla – Renáta Štastná nebo Jiřina Mejzlíková
- Druhá starší dáma – Olga Vetešníková
- Klavírista – Lukáš Vavrečka
inscenační tým
- režie: Zuzana Nováková a Marie Kučerová
- zvuková spolupráce: Pavel Fröde, studio Atlas
- scéna a kostýmy: kolektiv inscenace
- choreografie: Lucie Hašková
- design: Filip Kocián
premiéra
19. prosince 2014 v Divadle Exil