Populární štítky:
Příběh Anny Frankové na prknech Divadla Exil
První premiérou v sezóně 2017/2018 je inscenace Z deníku židovky inspirovaná slavnými zápisky Anny M. Frankové.
Druhá světová válka, pronásledování židů. Úkryt, který dává naději na přežití. Každodenní soužití v malém prostoru. Čekání na šťastný konec. Pardubické Divadlo Exil nastudovalo inscenaci Z deníku židovky na motivy Deníku Anny M. Frankové. Premiéra se konala v pátek 17. listopadu.
Z deníku židovky
Čtrnáctiletá Anna uprchla s rodiči a sestrou z Německa do Amsterdamu. Tam se rodina od roku 1942 skrývala v půdním bytě. Dospívající Anna si po celou dobu psala deník. V Exilu nastudovali skutečný příběh podle Hany Grygarčíkové. Své první režie se ujala Hana Moravčíková. „Hra není o válce. Válka je na pozadí příběhu. Je jen příčinou, proč se vlastně všichni ukrývají. Jde hlavně o vztahy mezi lidmi, kteří se schovávají na malém prostoru. Nemají možnost jít ven. Sní o tom, že jednou bude po válce a budou zase volní. Aby se nezbláznili, snaží se všemi způsoby zachovat bdělou a čistou mysl, aby nepropadli ponorkové nemoci. Chybí jim totiž absolutně soukromí,“ vysvětluje Hana Moravčíková.
Podle slavné story
Anna Franková je skutečná postava. Svůj deník psala, aniž by někdy plánovala, že by se z jejích zápisků mohl stát bestseller. Z její niterné výpovědi je vidět, jak se postupně ze čtrnáctileté dívky stává dospělý člověk. Postavu Anny hraje Zuzana Dušková: „Já to mám těžké v tom, že na jednu stranu jsem dítě a zároveň toužím být dospělá. Chci, aby mě tak okolí bralo. Ty dvě polohy jsou pro mě dost těžké.“
Divák je svědkem lidí, kteří se snaží žít normálním životem na malém uzavřeném prostoru. Anna má vyhrocený vztah nejen se svou matkou, ale také se svou sestrou Margot, kterou hraje Veronika Teplíková. „Je to vztah na tenkém ledě. Obě sestry soutěží o přízeň rodičů a chlapce, který se ukrývá s nimi. Přes veškerou rivalitu se ale mají rády,“ vysvětluje Veronika Teplíková.
Režisérka je přesvědčená, že téma je aktuální i v současné době. „Lidé se na mnoha místech kvůli válce musí schovávat, žijí v zajetí. Ty hrůzy nikdy nepominuly,“ konstatuje Hana Moravčíková. Podle ní to ale není jediný důvod, proč by měli diváci zavítat do Divadla Exil. Chce v publiku zároveň vzbudit zvídavost a touhu přečíst si přímo originální Deník Anny Frankové.
Autor Naďa Kubínková
< zpět na novinky